Workshopy a semináře

Workshopy a semináře rádi přijedeme zrealizovat do vašeho oddílu, střediska či kmene. S programy vyjíždíme také na všechny druhy kurzů. Objednejte z nabídky či poptejte seminář pro vás na míru na mailu skautinazemi@skaut.cz.

workshop o budoucnosti práce pro oddíly, roverské kmeny a kurzy
rozsah dle domluvy 3-4 hodiny

Do roboty!

workshop o budoucnosti práce pro oddíly, roverské kmeny a kurzy

V důsledku robotizace a digitalizace se proměňuje hodně věcí - to, jak komunikujeme, navazujeme a udržujeme vztahy, jak se dozvídáme nové informace. S robotizací a digitalizací jsou spojeny i velké posuny v oblasti práce. Určují nejen to, co děláme většinu našeho času (příprava na povolání ve škole, zaměstnání či podnikání v dospělosti), ale i jaké je naše postavení ve společnosti, co si můžeme dovolit, jaké máme podmínky k životu. Proto je zajímavé se ptát, jak bude v měnícím se světě práce vypadat.

rozsah 2 hodiny

Globální odpovědnost v praxi oddílů

Program je zaměřen na sdílení dobré praxe z oddílů v globální odpovědnosti. Bude se pracovat s globálním kompasem a zároveň shromažďovat zkušenosti účastníků a účastnic.

Globální vzdělávání ve skautingu

workshop pro vedoucí oddílů a kurzů

Program pomůže pojmenovat oblasti práce s globální výchovou v oddíle, kmeni či na kurzu, a najít možnosti, které lze rozvíjet.

Cílem programu je vysvětlit, jak souvisí globální občanství s cíli skautské výchovy, a představit kompetence globálního občanství jako důležitou součást smysluplné práce v oddíle. Budou představeny užitečné materiály a pomůcky pro výchovnou činnost v duchu globálního vzdělávání: Globální kompas a nově i Portfolio globálního vzdělávání.

workshop o ozbrojených konfliktech pro roverské kmeny a kurzy

Hra s nulovým součtem

workshop o ozbrojených konfliktech pro roverské kmeny a kurzy

I přes ekonomické krize se daří evropskému zbrojařskému průmyslu. Státní instituce podporují budování pozitivního vztahu k armádě. Zbraně považujeme za druh zábavy, dobrodružství. O čem takové jevy vypovídají? A nakolik se shodují s tím, v jakém světě chceme žít?

Program prozkoumává na konkrétních příkladech širší souvislosti válečných konfliktů, to, jaké mají dopady na svět a na skupiny lidí, které jsou do nich zapojeny. Otevírá otázky, jak souvisíme s konflikty na jiných kontinentech? A dokáže naše společnost řešit konflikty jinak než silou?

seminář pro realizátory velkých akcí a táborové vedoucí
rozsah 2 hodiny

Jak odpovědně realizovat větší skautskou akci

seminář pro realizátory velkých akcí a táborové vedoucí

Program je vhodný pro účastníky, kteří větší skautskou akci pořádali, pořádají nebo mají v plánu pořádat. Budeme si ukazovat příklady dobré praxe a bavit se o dalších možnostech, jak velké akce v Junáku dělat udržitelněji. K tomu všemu nám poslouží příručka PUSA - příručka udržitelné skautské akce.

workshop o nakládání s vodou pro oddíly, roverské kmeny a kurzy
rozsah dle domluvy 2-3 hodiny

Kdo je za vodou?

workshop o nakládání s vodou pro oddíly, roverské kmeny a kurzy

Kdo je za vodou a kdo ne? Je voda jen nedostatkové zboží, nebo lidské právo?

Účastníci a účastnice mapují místa a příčiny nedostatku pitné vody. Prostřednictvím práce s různými případy ze světa získají přehled o environmentálních, sociálních a ekonomických problémech s vodou a hledají, jaký k nim máme vztah. Společně uvažují, jak se dají problémy s vodou řešit a zda k jejich řešení můžeme přispívat i my.

rozsah 2 hodiny

Nový bod skautské výchovné metody: Zapojení do společenství. Proč a jak?

seminář pro vedoucí oddílů

Nový 8. bod skautské výchovné metody přináší otázky: Co se pod nám skrývá? Jak jej máme chápat? Co všechno zahrnuje? V čem je nový a inovativní? Jak jej můžeme v oddílové praxi využít? Program povede pomocí diskuze a skupinových aktivit k hledání odpovědí na tyto otázky.

workshop pro vedoucí oddílů
rozsah 2 hodiny

Participace: Jak posilovat vliv členů a členek na chod oddílu

workshop pro vedoucí oddílů

Skauting učí zážitkem. Může to být zážitek demokracie a aktivního občanství, když budeme postupně navyšovat množství toho, co mohou děti utvářet a ovlivňovat. Budeme sdílet zkušenosti a tipy k rozhodování s dětmi ne o dětech.

rozsah dle domluvy 2-4 hodiny

SDG´s: Cíle udržitelného rozvoje a jak s nimi v oddíle

seminář pro vedoucí oddílů

Slyšeli jste o udržitelném rozvoji a jeho cílech, které si OSN stanovila? Chcete se dozvědět, jak se s nimi dá pracovat v oddíle? V rámci semináře se podíváme na inspiraci, jak mohou cíle SDG´s posloužit programu v oddíle či na kurzu a jak oddíl/kurz může posloužit cílům.

workshop o mezinárodním obchodě pro oddíly, roverské kmeny a kurzy
rozsah 4 hodiny

Světová hra na obchod

workshop o mezinárodním obchodě pro oddíly, roverské kmeny a kurzy

Hrajeme spravedlivou hru? Kdo rozdává karty a kdo určuje pravidla?

Abstraktní téma mezinárodního obchodu získává v programu konkrétní tvary. Účastníci a účastnice porozumí základním pojmům ekonomické teorie a principům fungování světového trhu. Těžit při tom budou zejména z vlastních zážitků v simulační hře. Svoji herní zkušenost pak srovnají s reálnými příklady z různých zemí světa, na jejichž základě ověří nastolené teze ekonomických teorií. V závěru programu se seznámí s možnými ekonomickými alternativami.